PROGRAM: 19TH QUADRENNIAL IAPESGW WORLD CONGRESS

POSTER PRESENTATIONS | ORAL PRESENTATIONS

Tuesday – September 7, 2021

BEIJING, CHINA LOCAL TIME

19:00General Assembly

Wednesday – September 8, 2021

BEIJING, CHINA LOCAL TIME

7:45Zoom Room Opens
8.00 – 8:45Check-in and Check Settings Sessions
8.45 – 10:00Opening Ceremony: Opening words by the authorities of Tianjin University of Sport and IAPESGW President.
Dance Performances from China and Japan
Mistress and master of ceremony: Beatriz Ferreira and Yang Yue
10.00 – 11:00Keynote Speaker #1: Professor Ji Chengshu
Square dancing, fitness trail, short video, sports that have never been widely participated by women and girls.
Implementation of China National Fitness Plan for 25 Years.
Moderators: Beatriz Ferreira and Yang Yue – Introduction of Prof. Chengshu by Prof. Rosa López de D’Amico
11.00 – 12.00Panel #1: International Women and Sport Organizations 
by Carole Oglesby, Diane Huffman, Rachel Froggatt, Rosa López de D’Amico, Tansin Benn
Moderator: Tansin Benn – (Assistant: Wang Wei)
12.00 – 13:30 Break
13.30 – 14.30Oral Presentations
Room 1
Health through Physical Activity, Physical Education, Sport and Dance
Moderator: Lissa Aireen L. Moti and Yang Yue
1) Mona Liza Adviento
2) Revin Aaron, Santos and Marla Frances
3) Liu Ye

Room 2
Health through Physical Activity, Physical Education, Sport and Dance
Moderator: Maryam Koushkie and Liang Qiong
1) Liu Xiaohui
2) Fereshteh Eftekhari and Negar Kooroshfard
3) Li Chen
14:30 – 15:30Oral Presentations
Room 1
Physical Education
Moderator: Rosa Diketmüller and Wang Wei
1) Michiko S. Aseron
2) Jiaxi HU
3) Wan Huiyan

Room 2
Social Science and Sport
Moderator: Marianne Meier and Yang Yue
1) Zhou Siheng
2) Brigitta Höger
3) Jia Yumeng
15:30 – 16.00 Break
16.00 -17.00Keynote Speaker #2: Dr. Fiona Bull
Let’s Be Active: More Active Women for a Healthier World
Moderator: Maria Luisa Guinto (Assistant – Liang Qiong)
17.00 – 18.00Workshop #1: Chinese Traditional Dance
Coordinator: Wu Yin
Moderator: Arisa Yagi (Assistant: Yang Yue)

Workshop #2: Exercise Prescription for Women in Special Conditions
by Marla Frances T. Mallari, Farzaneh Safarpoor, Alireza Niknam, Maryam Koushkie Jahromi
Coordinator: Maryam Koushkie Jahromi
18.00 -19.00Oral Presentations
Room 1
Social Sciences and Sport
Moderator: Beatriz Ferreira and Liang Qiong
1) Juliana Fagundes and Helena Altmann
2) Niu Ruxian
3) Giovanna Xavier de Moura, Felipe Canan, Fernando Augusto, João Paulo Melleiro and Layane Castiglioni

Room 2
Physical Education
Moderator: Usha Nair and Wang Wei
1) Zhao Congying
2) Jhoanna Ruiz
3) Liu Zelin

Room 3
Sport Management
Moderator: Claudia Espinosa and Yang Yue
1) Efthalia Chatzigianni
2) Pearl Anne D. Managuelod
3) Darlene A Kluka and Anneliese Goslin
19.00 – 20.00Panel #2: Women in Professional Sport – Professional Sport and Women’s Health
by Myriam Guerra-Balic, Sandra Marcela Mahecha Matsudo and Xin Zhang
Moderator: Maryam Koushkie Jahromi (Assistant: Wang Wei)

Thursday – September 9, 2021

BEIJING, CHINA LOCAL TIME

7:45Zoom Room Opens
8.00 – 9.00Keynote Speaker #3: Professor Dong Jinxia
The Sports Participation of Teenage Girls in China
Moderator: Wang Jian & Liu Haina

9.00 – 10:00
Panel #3: Women and Sport in Asia
by Usha Sujit Nair, Mustika Fitri, Emily Ortega, Min Liu, and Maria Luisa Guinto
Moderator: Maria Luisa Guinto (Assistant: Yang Yue)
10.00 – 11:00Poster Presentations
Room 1
Health through Physical Activity, Physical Education, Sport and Dance
Moderator: Kathy Ludwig and Yang Yue
VIEW POSTER LISTINGS

Room 2

Social Science
Moderator: Giovanna de Moura and Liang Qiong
VIEW POSTER LISTINGS

Room 3

Exercise and Sport Training/Traditional Sport, Culture and Dance in Education
Moderator: Beatriz Ferreira and Wang Wei
VIEW POSTER LISTINGS

Room 4

Exercise and Sport Training
Moderator: Zhen Yang and Liu Min
VIEW POSTER LISTINGS
11.00 – 12.00Workshop #3: Japanese Dance
Dance movement that energizes the world.
by Satuki Tada, Anri Tanaka, Roka Iida
Coordinator: Arisa Yagi (Assistant – Liang Qiong)
12.00 – 13:30Break
13.30 – 14.30Oral Presentations
Room 1
Traditional Sport, Culture and Dance in Education
Moderator: Arisa Yagi and Liang Qiong
1) Li Xiaoyu
2) Lissa Aireen L. Moti
3) Miwako Takano

Room 2
Sport Management/Traditional Sport, Culture and Dance in Education
Moderator: Rosa Diketmuller and Wang Wei
1) Roka Iida, Anri Tanaka, Satsuki Tada
2) Duan Xinyue
3) Li Juan
14:30 – 15:30Oral Presentations
Room 1
Health through Physical Activity, Physical Education, Sport and Dance
Moderator: Maryam Koushkie Jahromi and Yang Yue
1) Zenia C. Dulce, Jackyline A. Pobre, Joyce Kaye Lopez, Joel A. Alfarero,
Aquilino N. Laguilles, Reynaldo R. Florex, Jr. and Michael Joshua C. Lora
2) Fereshteh Eftekhari, Saeedeh Rezazadeh, Mohammad Hemmatinafar, Maryam Koushki Jahromi
3) Zeng Hui

Room 2
Social Science and Sport
Moderator: Fatima El Faquir and Liang Qiong
1) Meng Tao
2) Sun Wei
3) Zhang Xiaodan
15:30 – 16.00Break
16.00 – 17.00Oral Presentations
Room 1
Social Science and Sport
Moderator: Marianne Meier and Wang Wei
1) Rosa Diketmüller and Andreas Fluch
2) Dilsad Ahmed and Walter King Yan Ho
3) Guo Nannan

Room 2
Social Science and Sport
Moderator: Tandy Haughey and Yang Yue
1) Kyungock Yi, Hyunmi Heu and Bona Lee
2) Joaquín Piedra

Room 3
Social Science and Sport
Moderator: Maryam Koushkie and Liang Qiong
1) Valbuena, Michele Joan
2) Canan Koca
17.00 -18.00Workshop #4: Wheelchair Dance Sport
by Eliana Ferreira and Beatriz Ferreira
(Assistant: Wang Wei)
18.00 – 19.00Panel #4: Body Positivity and Valued Bodies of Girls and Women
by Helena Altmann, Qu Luping, Brigitta Hoeger and Andrea Kraus
Coordinator: Rosa Diketmüller (Assistant: Yang Yue)
19.00 – 20.00Keynote Speaker #4: Professor Laura Azzarito
Re-Focusing of “Other” Girls in Globalized Physical Culture and Education: Visual Storytelling for Social Change
Moderators: Rosa Diketmuller & Liang Qiong

Friday – September 10, 2021

BEIJING, CHINA LOCAL TIME

7:45Zoom Room Opens
8.00 – 9.00 Keynote Speaker #5: Professor Walter Ho
Feminist Movement and the Profession in Physical Education
Moderator : Rosa López de D’Amico
9.00 – 10.00Panel #5: Gender Discrimination and Sexual Harassment
by Rosa Diketmüller, Mariannes Foto, Lisa Hunter, Li Simin. Coordinator: Marianne Meier
(Assistant: Wang Wei)
10.00 – 11.00Workshop #5: Promoting Mental Health of Girls and Women During COVID-19
by Maria Luisa M. Guinto
(Assistants: Liang Qiong, Alessandro D’Amico)
11.00 – 12.00Oral Presentations
Physical Education
Moderator: Giovanna de Moura and Wang Wei
1) Oswaldo Ceballos Gurrola, Claudia Magaly Espinosa Méndez, Andrea Flores Flores,
Mariana Suárez Pérez, Rosa Elena Medina Rodríguez
2) Zyra Ruth T. Brebante
3) Qu Luping

Social Science and Sport
Moderator: Lissa Moti and Yang Yue
1) Yang Yue
2) Wang Xuan
3) Wu Wenfeng
12.00 – 13.30Break
13.30 – 14.30Oral Presentations
Room 1
Health through Physical Activity, Physical Education, Sport and Dance
Moderator: Rosa Diketmuller and Liang Qiong
1) Malihe Hadadnezhad, Fereshteh Eftekhari and Bita Karimi
2) Liu Dongren
3) Sarah Hojjati, Salman Vojdani and Mohammad Amin Hoseini

Room 2
Health through Physical Activity, Physical Education, Sport and Dance
Moderator: Marianne Meier and Wang Wei
1) Yang Zhenhao
2) Usha S Nair
3) Liu Yaru
14.30 – 15.30Oral Presentations
Room 1
Exercise and Sport Training
Moderator: Tandy Haughey and Yang Yue
1) Mustika Fitri, Tian Kurniawan, Amtsal Firdaus, Fauzi Setiadi Firdaus and Wulandari Putri
2) Shen Xiaoyu
3) Atiyeh Separdarnasab, Elaheh Farahbakht and Maryam Koushkie Jahromi

Room 2
Social Science and Sport
Moderator: Janice Crosswhite and Liang Qiong
1) Du Chenchen
2) Michelle O’Shea, Hazel Maxwell and Nicole Peel
3) He Qizhi
15:30 – 16.00Break
16.00 – 17.00Keynote Speaker #6: Zeliha Ünaldı
A Practical Tool to Guide Sports Organizations for a More Equal and Inclusive Sports Ecosystem:
Guidelines for Gender-Responsive Sports Organizations
Moderators Marianne Meier & Yang Yue
17.00 – 18.00Panel #6: Urbanization and Physical Activity Projects to Benefit Women
by Yang Zhen, Darlene Kluka, Lamartine da Costa and Ana Maria Miragaya
Moderator: Beatriz Ferreira (Assistant Wang Wei)
17.00 – 18.00Panel #7: Examples of African and Arabic Women in Sport
by Falilatou Tchanilé -Salifou Dogo, Bouchra Hajij, Sherein Khairy Eletraby
Moderator: Fatima El Faquir
(Assistant: Liang Qiong, Marianne Meier)
18.00 – 19.00Poster Presentations
Room 1
Social Science
Moderator: Lissa Moti and Yang Yue
VIEW POSTER LISTINGS

Room 2
Physical Education
Moderator: Kathy Ludwig and Liang Qiong
VIEW POSTER LISTINGS

Room 3
Health through Physical Activity, Physical Education, Sport and Dance
Moderator: Usha Nair and Wang Wei
VIEW POSTER LISTINGS

Room 4
Sport Management/Social Science
Moderator: Darlene Kluka and Liu Min
VIEW POSTER LISTINGS
19.00 – 20.00Closing Ceremony and Awards
Mistress and master of ceremony: Rosa Diketmuller – Yang Yue
Awards Presentations
Video performance
Speech by: Prof. Wang Juan – Secretary of the Party Committee of Tianjin University of Sport
Prof. Rosa López de D’Amico – IAPESGW President